جمعه پانزدهم مرداد ۱۳۸۹

شركت هاي خدمات مسافرتي

آشنایی با شرکت های خدماتی مسافرتی جهانگردی:

یک شرکت ممکن است با سرمایه تعدادی از دوستان،آشنایان و یا اعضای یک خانواده ايجاد که پس از تشکیل مجمع عمومی از بین خود هیئت مدیره شرکت را انتخاب می نمایند. جهت سمت مدیر عامل یک دفترمسافرتی هیئت مدیره فردی را از نظر سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری واجد شرایط 3 سال سابقه بیمه ای کار در دفاتر مسافرتی،حداقل مدرک کارشناسی،و تسلط به یک زبان خارجی می باشد انتخاب نموده و حکم او را از سازمان مربوطه می گیرند؛سپس موارد را صورت جلسه نموده،به اداره ثبت شرکتها داده،بعد در روزنامه رسمی کشور و محلی، آگهی تاسیس چاپ می شود.

هیئت مدیره خط مشی(استراتژی)شرکت را به مدیر عامل تفهیم می کند.مدیر عامل ضمن رعایت کامل کلیه دستورالعمل ها و آیین نامه سازمان گردشگری باید خطی مشی هیئت مدیره را با انتخاب تاکتیکهای مساعد به منصه ظهور برساند.یکی از وظایف مدیر عامل انتخاب مدیر فنی دارای لوح قبولی در کلاسهای مدیر فنی دفاتر مسافرتی می باشد(در برخی موارد مدیر عامل دوره مدیریت فنی را گذرانده و لذا می تواند هر دو پست سازمانی را شخصا به عهد گیرد). باید حکم مدیر فنی را از سازمان گردشگری دریافت نماید.از ديگر وظایف مدیر عامل انتخاب لیدر(راهنمای)تورهای داخلی و خارجی است.

وظایف مدیر فنی طراحی تورهای ورودی به کشور،تور ایرانگردی،تورهای خروجی می باشد. آنالیز دقیق تورها،ارائه پكیج به سایر همکاران،دادن آمار ماهیانه به سازمان گردشگری،برای فعالیتهای انجام شده و دادن مسیر سفر به لیدر تور تنظیم و عقد قرار داد بین مسافر و شركت مسافرتی و دریافت نقطه نظرات مسافرین اعزام شده در رابطه با سفر انجام شده و تعيین نقاط ضعف و قوت تور و همکاري دائم با مسئول فروش تورهای داخل و خارج کشور می باشد.

چارت سازمانی دفاتر مسافرتی:


الگوی اول: برای دفاتر مسافرتی و جهانگردی در مقیاس متوسط

الگوی دوم :برای دفاتر مسافرتی و جهانگردی در مقیاس بزرگ

 

انواع مجوز ها برای دفاتر خدماتی گردشگری:

(بند الف):

مجوز فروش بلیت در خطوط داخلي و خارجی می باشد.این مجوز از طریق سازمان هواپیمایی کشوری در تهران اعطا می گردد.درضمن دارنده این جواز می تواند درخواست صدور بلیت قطار رجاء و قطار بنیاد را هم بنماید و علاوه بر بلیط هواپیما، بلیط قطار هم بفروشد.ضمنا دربست کردن هواپیما(چارتر)هم توسط این شرکت های مسافرتی امکان پذیر است. مکان فعالیت مجوز بند الف حداقل باید دارای وسعت 70 متر مربع باشد. از دارندگان این جواز،هر خط هوایی حداقل 5 میلیون تومان به عنوان حسن انجام کار ضمانت نامه بانکی دریافت می کند.

(مجوز بند ب):

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری متولی هر استان متولی صدور این نوع مجوز است.طراحی و برگزاری کلیه تورهای ایرانگردی و جهانگردی در حیطه این نوع مجوز است.متقاضی به عنوان مدیر عامل باید فردی را معرفی کند که حداقل دارای 3 سال سابقه بیمه ای کار در دفاتر مسافرتی،حداقل مدرک کارشناسی،و تسلط به یک زبان خارجی بوده  و همچنین وجود یک مدیر فنی که  دارای لوح قبولی گذراندن کلاسهای آموزشی مدیریت فنی دفاتر مسافرتی باشد الزامی است مکان اجاره دفتر هم باید ملک دارنده جواز باشد و یا دارای اجاره خط محضری باشد.درحال حاضر صدور مجوز بند ب به علت اشباع متوقف شده است.

(مجوز بند پ):

متولی این مجوز سازمان حج و زیارت است .مدیران حج که سابقه 3 بار مدیریت کاروان عمره و همچنین سابقه مدیریت سوریه و عتبات عالیات را داشته باشند می توانند این مجوز را دریافت نمایند.

حیطه فعالیت این شرکت ها در محدوده سفرهای زیارتی داخل و خارج از کشور است و نمی توانند در محدوده تورهای سیاحتی فعالیت نمايند،زیرا این فعالیت مربط به مجوز بند (ب) است لازم به ذکر است که نصف بیشتر دفاتر موجود فعال دارای مجوز بند الف و ب هستند و فقط حدود 10درصد از دفاتر موجود دارای مجوز بند الف وب و پ با هم هستند.

آژانسها از نظر تقسيم بندي جهاني دو نوع مي باشند

Tour Operator:

اين آژانسها مجري تور هستند و با سرمايه گذاريهاي كلان هتلها و خطوط هوايي،ريلي و اتوبوس توريستي را گارانتي كرده،سپس به قيمت مناسب آن را در اختيار آژانسهاي نوع دوم قرار مي دهند. از نظر قانوني در خارج كشور آژانسهاي تور اپراتور يا عمده فروش تورها؛حق ندارند براي تبليغ ثبت نام مسافر به صورت مستقيم اقدام نمايند بلكه در ازاي واگذاري قسمتي از سود حاصله به آژانسهاي رديف دوم،مسافران(ثبت نام ) شده آنها را اعزام مي نمايند.

Tour Retailor:

اين آژانس ها به خرده فروش معروف هستند و با پذيرش مسافر و عقد قرارداد با آژانسهاي عمده فروش اقدام به فعاليت مي نمايند.

 

مشاغل موجود در دفاتر خدماتی مسافرتی:

منشی آژانس:

درزبان انگلیسی به منشی سکرتری كه ريشه اين كلمه Secret می گویند.ریشه این کلمه از secret به معنی رازدار آمده است .زیرا یک منشی باید از ظرفیت بالایی در راز داری برخوردار باشد. زیرا الزاما در جریان کل مسائل شخصی همکاران دفتر خود و یا سایر دفاتر قرار می گیرد . مسئول پیگیری امورداخلی دفتر می باشد.

مسول فروش تور داخلی:

 فردی است که قرارداد تورهای ایرانگردی را تنظیم می کند و باید اطلاعات دقیق جغرافیایی داشته باشد و در مواقع سفر کلیه مسائل مربوط به سفر را به مسافرین گوشزد نماید و حتی در صورت امکان جلسه توجیهی قبل از سفر کهBriefing  نامیده می شود برگزار نماید.

مسئول تورهای خارجي:

فردي است كه كشورهاي خارج را به خوبي شناخته،مقررات آنها،قوانين گمركي، وبالاخص شرايط اخذ ويزا از كشور مقصد به خوبي بداند.

مسئول تورهاي ورودي(از ايران و يا خارج):

لازم است كه شهر خود را به خوبي بشناسد و با مقررات ترافيكي آشنايي كامل داشته باشد در اصطلاحا اين تورهاي ورودي را Inbound Tours  مي نامند.

مدير عامل:

فردي است كه توسط هيئت مديره براي مدت مشخصي به اين سمت منصوب مي گردد موفقيت يا شكست شركت مسافرتي و جهانگردي ارتباط بسيار نزديكي با عملكرد مدير عامل دارد.

مدير فني: فردي است كه دوره هاي آموزشي مختلف تئوري و عملي را طي نموده است و به خوبي با وظايف خود كه شامل طراحي و تورهاي مسافرتي و آناليز قيمت وظيفه اوست آشنا مي باشد.

مطالب اين بخش برگرفته از كتاب اصول طلايي كسب و كار در صنعت گردشگري تاليف آقاي محمد جواد حافظي مي باشد


نوشته شده توسط بارزان جماران در |  لینک ثابت   •